نکات حقوقی اصول نگارش چک

توهین
توهین
12 آگوست 2019
مهریه
ده نکته حقوقی در مورد مهریه
1 سپتامبر 2019
Show all

نکات حقوقی اصول نگارش چک

اصول نگارش چک

اصول نگارش چک

نکات حقوقی اصول نگارش چک

در خصوص تنظیم و صادر کردن و نگارش چک برای جلوگیری از سوء استفاده اشخاص لازم است به نکات و مطالب این بحث توجه داشته باشیم.

 1. تاریخ و مبلغ چک را حتماً ، هم به حروف و هم به عدد بنویسید.
 2. بر روی مبلغ عددی و حروفی را با چسب شیشه ای پوشانده و با ناخن روی آن را خط بیاندازید تا در صورت برداشتن چسب ، جوهر را از روی چک جدا کند.
 3. هرگز در هنگام نگارش چک، خودکارتان را عوض نکنید( حتی دو خودکار همرنگ) چرا که جاعل بعدا می تواند ادعا کند که خودکار سومی هم در کار بوده است. گاهی دیده می شود کلاهبرداران مخصوصاً خودکار تمام شدهای را به شما داده که به سرعت  جوهرش تمام شده و مجبور شوید قسمتی از متن چک را با خودکار دیگری بنویسید.
 4. یک اشتباه متداول، استفاده از خودکار دیگران است . هرگز از خودکار کسی که می خواهید چک را به او بدهید استفاده نکنید حتما برایتان پیش آمده که در هنگام نگارش چک، طرف مقابل خود را خودکارش را به طرف شما می گیرد. هرگز قبول نکنید!! چون بعدا با همان خودکار چک شما را تغییر می دهد.
 5. اگر زیاد چک می نویسید از خودکار منحصر به فرد با رنگ خاص استفاده نمایید(خودکار رنگ مشکی و آبی به راحتی قابل  تغییر و جعل می باشد)
 6. یکی از اشتباهات رایج در نگارش چک این است که قسمتی از متن چک را به طرف مقابل که می خواهیم چک را به او بدهیم می سپاریم تا بنویسد. به عنوان مثال تاریخ ها را می نویسد و چک را جهت درج و مبلغ و امضاء به شما تحویل می دهد. یا مبلغ چک را می نویسد و از شما می خواهد آن را امضاء نمایید.

در این مواقع بعد از تنظیم چک باز هم می تواند چک را تغییر دهد و شما نمی توانید ثابت کنید که بعداً این تغییر را داده چون اطلاعات دیگر چک هم توسط او انجام شده است.

 • در صورتی که چک خط خوردگی ندارد حتما درج کنید بدون خط خوردگی و در صورتی که دارای خط خوردگی است حتما موارد خط خوردگی را در پشت چک به صورت کامل درج نمایید.
 • در صورت تنظیم قرارداد ، حتماً مبلغ و تاریخ و شماره چک را در قرارداد درج نمایید و تصاویر چک ها را پیوست قرارداد کنید.
 • بعضی چک ها دو امضاء می باشد( حتماً دونفر باید امضاء کنند) و یا بدون مهر فاقد اعتبار هستند( معمولا در موسسات و شرکت ها) این یکی از فرصت های کلاهبرداری است.

خیلی مواقع صادر کننده چک به قصد پرداخت نکردن یا دیرتر پرداخت کردن چک، مخصوصاً این موضوع را مخفی میکند و چک را امضاءکرده و به شما می دهد

مسلما این چک نقد نخواهد شد و تنها راه شما شکایت حقوقی از طرف مقابل است که در نهایت هم مدعی می شود که در آن لحظه فراموش کرده بودم که این  چک بدون مهر  و فاقد اعتبار می باشد.

پس در زمان قرارداد و گرفتن چک ، از صادر کننده درخواست نمایید  درج کند که این چک دو امضاء نبوده و نیاز به مهر ندارد. در این صورت، اگر این مشکل پیش بیاید، می توانید از او تحت عنوان کلاهبرداری وترلیس شکایت نمایید.

 1. هرگز چک را جهت اصلاح، تعویض و علل دیگر در اختیار صادر کننده قرار ندهید. چون در اختیار داشتن چک توسط صادر کننده به معنای پرداخت وجه چک می باشد یعنی صادر کننده میتواند مدعی شود که وجه چک را پرداخت کرده و چک را مسترد کرده نموده است و این شما هستید که باید ثابت کنید که این موضوع صت ندارد و کار مشکل و اثبات ادعا و دعوی برعهده شما خواهد بود.
 2. اگر تاریخ چک شما با تاریخ تحریر قرارداد یکی باشد. می توانید به صورت کیفری اقامه دعوی نمایید ولی اگر تاریخ چک بعد از تاریخ قرارداد باشد چک شما وعده دار و حقوقی می باشد.
 3. حتی  المقدور چک را به صورت حامل صادر نکنید و سعی کنید در وجه شخص خاصی چک را صادر نمایید تا هر کسی نتواند ادعا نماید که چک متعلق به او می باشد.
 4. اگر در متن چک کلمه بابت درج شود ویا شرملی درج گردد، چک شما منوط به اجرا و اثبات آن می گردد. مثلا در وجه خانم …… به عنوان ضمانت اجرای قرارداد…..

در این موارد چک حقوقی شده و دریافت آن مشکل خواهد شد پس از صادر کننده بخواهید که در متن چک نوشته نشود بابت قرارداد .

 1. به خاطر داشته باشید صدور چک سفید امضاء جرم محسوب می شود.

در صورتی که هرگونه سوالی در مورد چک و نحوه نگارش چک دارید می توانید با مشاورین نیکان عدالت تماس بگیرید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *